האם מומלץ לקחת הלוואות לעסקים? אם כל התנאים הבאים מתקיימים כדאי לכם לקחת הלוואה לעסק

איתרתי הזדמנות פז לפתח את העסק שלי ואני צריך לגייס הון כדי לבצע את המהלך, איך אדע האם לקיחת ההלוואה לעסק מצדיקה את פיתוח העסק והרחבתו?


גורמי המפתח בכל הלוואה הם הסכום, ההחזר החודשי והריבית!


הסכום


ראשית כל הבנת הסכום הנחוץ לי לביצוע הפרויקט, בכדי לאמוד את הסכום בצורה המיטבית עליי לענות השאלה ״לאן ילך הכסף?״ֿ שיפוץ העסק? רכישת ציוד נוסף? קניית מלאי בסיטונאות? הקמת אתר אינטרנט? פרסום ויח״ץ? וכו׳


ביצוע סקר שוק וקבלת הצעות מחיר לכל אחד מן הגורמים הנ״ל תעזור לי לבצע אומדן טוב יותר של הסכום לו אני זקוק ומעל הכל להצדיק את מתן ההלוואה לעסק אל מול הגוף הממן.

טרם בקשת ההלוואה לעסק עליי לבנות תוכנית פיננסית מקיפה בה אני מציג את כל הנתונים ומראה איך המהלך ישפיע על הגידול במחזור ובצפי הרווחים של העסק שלי בעתיד.

בניית התוכנית הפיננסית מהווה גורם מכריע באישור המימון ותוכנית בנוייה בצורה מקצועית ויסודית תניב תנאים טובים יותר בעיקר בתחום הריבית.

בכדי לבנות תוכנית פיננסית מקיפה עליי להבין לכמה זמן ישרת אותי כל אחת מן ההשקעות שלי, האם היא מתבטאת כ״פחת״ או כ״מלאי״.


ההחזר החודשי


לאחר שהבנתי את עלותו הסופית של הפרוייקט וכאן עליי להבין איך אני מחזיר את ההלוואה ועדיין משאיר מקום תמרון למקרה כזה או אחר.


מרבית הפרויקטים, נוטים לחרוג מזמן הביצוע, או שלתוצאות המצופות בעקבות הפרוייקט לוקח יותר זמן להגיע מהצפוי. על כן, יש לבדוק ולהבין מהו ההחזר החודשי המתאים לעסק אשר יאפשר לעסק לנשום ולהמשיך להיות רווחי עד אשר נוכל להנות מפירות הפרוייקט.


מומלץ לייצר עתודה כספית, שתאפשר לנו להחזיר את ההלוואה גם בחודשים קשים יותר בהם מחזורי העסק יורדים מעט, זאת בכדי להמשיך לפעול בעסק בצורה אפקטיבית ובראש שקט!


הריבית


כעת שהבנתי ״לאן ילך הכסף״ ומה יהיה פחות או יותר ההחזר החודשי, הגעתי לשלב בו אני יכול לפנות לגוף ממן ולבדוק מהן הריביות האפשריות של ההלוואה, בשלב זה מומלץ לבצע סקר שוק היות וקיימים עשרות רבות של גופים שנותנים הלוואות לעסקים ובכך ניתן לוודא את הריבית הטובה ביותר, מה החוקים? צריך שהריבית השנתית תהיה יותר נמוכה מהתשואה הצפויה מפיתוח העסק, מה הכוונה? לצורך העניין הרחבתי את המסעדה בעוד 30 מקומות, אשר יניבו לעסק עוד כ 900,000 ברוטו ו130,000 נטו בשנה, ההשקעה הנדרשת היא 500,000 ש״ח בריבית שנתית של 6%, כלומר, התשואה על ההשקעה גבוהה מהריבית, ועל כן, כדאי לקחת הלוואה לעסק.


דבר נוסף חשוב שהרבה לא מתייחסים אליו הוא השינוי בהון העצמי ממנו אהנה בעקבות פיתוח ושיפור העסק, אם למשל שיפצתי את הנכס בו ממוקם העסק ואני בעל הנכס, אמנם אצטרך להחזיר סכום כסף מסוים לבנק מדי חודש המורכב מהריבית ומהקרן אך במקביל אצור ערך ואגדיל את שווי הנכס בו ממוקם העסק כי עסק משופץ שגם מתוחזק בצורה גבוהה וגם יודע לייצר יותר כסף הוא בעל ערך רב יותר מהעסק שהיה שם קודם.


ניקח דוגמה מעולם הנדל״ן - נניח שדירה מסוימת שווה מיליון ש״ח וסה״כ החוב שלי הוא חצי מיליון ש״ח כאשר אני מחזיר 3,000 ש״ח בחודש המורכבים מ1,000 ש״ח ריבית ו2,000 ש״ח קרן - לאחר שנה שלמה, שילמתי סה״כ 36,000 ש״ח, כאשר 24,000 ש״ח היו הקרן - מה הכוונה? לפני שנה, היה לי סה״כ כסף על הנייר בסכום של 500,000 ש״ח (שווי הנכס פחות החוב) וכעת, שנה לאחר מכן, יש לי 524,000 ש״ח - זאת בהנחה ששווי הנכס לא השתנה, מה חשוב לזכור מעולם העסקים, הלוואה לצורך מינוף העסק מגדילה את שווי העסק שכן המטרה שלה היא להגדיל מחזורים לטווח הארוך.


מחפשים הלוואה משתלמת לעסק? צרו איתנו קשר עוד היום ואנו נסייע לכם לגייס אשראי לעסק ולבנות את התוכנית העסקית והפיננסית המתאימה לכם בכדי להשיג את הריביות הטובות ביותר


פינסקי לעסקים - הלוואות לעסקים קטנים