טיפים מנצחים לתכנית עסקית

מקימים עסק חדש? יש לכם פרויקט גדול להרחבת העסק והשקעה בו לצורך הפקת תשואות גבוהות יותר? הנה 8 מהטיפים הטובים ביותר על מנת לבנות תוכנית עסקית אשר תסייע לכם להבין נכון את העסק ואת העתיד הצפוי לו ובנוסף תסייע לכם בהליך בקשת הלוואה לעסק.


חוזקות המנהלים/יזמים

ניסיון קודם בתחום העיסוק מהווה גורם מפתח בהליך גיוס ההלוואה ומעיד על יכולתו של היזם להצליח מתוך בקיאות והבנה של העסק והמתרחש בו. חשוב לציין כל נתון שהוא אשר תורם להעצמת את האמון ביזם, כגון: קורסים/ תארים רלוונטיים, נסיון קודם, המלצות ושיחות מגופים כאלו ואחרים.


תיאור המוצרים והשירותים - כולל ממוצע עסקה.

הצגת העסק/מיזם בצורה ברורה ויסודית תורמת לגוף המממן להבין במה בדיוק הוא הולך להשקיע, מצדיקה את גובה המימון הנדרש ומציגה בדיוק איך העסק יוכל לעמוד בגובה ההחזר.

זיכרו! הגוף אליו אתם פונים ככל הנראה אינו בקיא בתחום העיסוק שלכם ודברים שנראים לכם ברורים מאליהם לעיתים אינם מובנים כלל לאחרים, לכן אל תחששו לרדת לפרטים! הציגו בקיאות והראו שאתם מבינים את העסק שלכם על בוריו.


מיפוי נכון של האזור - כמות לקוחות פוטנציאלים, קצב צמיחה שנתי וכו׳.

מהו הפוטנציאל של העסק, כמה מנתח השוק העסק רוצה לקחת, מהי המגבלה/התקרה אליה העסק יכול להגיע, כל הנתונים הללו מציגים לנותן האשראי יכולת להבין נכון וטוב יותר את האזור בו העסק פועל.מתחרים - הבנת השוק בו פועלים ומה החוזקות והחולשות של כל מתחרה

מי המתחרים הישירים והעקיפים של העסק, מה היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם לאיזה קהל כל אחד מהם פונה, והכי חשוב איך העסק שלך יכול לבלוט, לתת ערך מוסף ללקוחות וכו׳..


מודל עסקי

מהי שיטת התמחור, מה הם אחוזי הרווח, העלויות השונות של העסק: עלות עובדים, עלות מכר, שכירות, חשבונות צפויים וכו'.


צורך ההשקעה - לאן הולך הכסף?צריך לפרט אודות מלוא הסכום, אם העסק מעוניין במימון לצורך הרחבת אגף מסוים וסך כל העלויות הן 200,000 ש״ח, בקשה על סך 400,000 ש״ח אינה אפשרית, היות ואין הצדקה לקבלת הסכום.


תכנית שיווקית

איך לקוחות הולכים לשמוע על העסק? כמה כסף יושקע בפרסום, שיווק אינטרנטי או שיווק פרונטלי? כל הדברים הללו צריכים להיות כתובים כמו שצריך ובצורה מקצועית.


תחזיות פיננסיות

יש לפרט ולבנות דו״ח תזרים מזומנים נטו מהפעילות של העסק, כולל ההחזר הצפוי של הלוואה לפתיחת עסק ולבדוק שאכן ישנו המרווח הנכון ברווחים אשר נותן את הביטחון שהעסק יעמוד בהתחיבויותיו.

שליטה בכל הנתונים הללו מעידה על מקצוענות ונותנת את הרושם שהיזם הינו אדם רציני שמבין את התחום בו בחר לעסוק לעומק וזה מגדיל כמובן הופך את סיכוייו לקבל הלוואות לעסק טובים יותר.


מלבד הרושם הראשוני על היזם מכלול הנתונים הללו מהווה תמונת מראה של העסק, עד כמה העסק רווחי, מהם שולי הרווח, האם יש ״על מי לסמוך״ ועוד הרבה דברים נוספים, התכנית העסקית מיועדת עבור אנשים מחוץ לעסק כמו גופים פיננסיים לצורך מתן הלוואות לעסקים או עבור משקיעים, אך עצם בניית התכנית העסקית תוכל לעזור ליזם להבין טוב יותר את העסק ולהעלות אותו על המסלול הבטוח להצלחה.