מימון לעסק? - קרנות, בין חברתי, סקטוריאלי: כך משתנה מול עינינו שוק האשראי לעסקים

מימון לעסק? - קרנות, בין חברתי, סקטוריאלי: כך משתנה מול עינינו שוק האשראי לעסקים


השנה האחרונה הייתה מאתגרת מאוד לבעלי העסקים הקטנים בלשון המעטה, שמענו על לא מעט עסקים אשר נאלצו לסגור את שעריהם בעקבות מגפת הקורונה.

אך כעת שהמשק מתחיל לחזור לפעילות וניכרת ירידה משמעותית בשיעור ההדבקה, ובמיוחד לאחר שחג הפסח עבר ללא הגבלות בכלל, החזרה לשגרה נראית קרובה מתמיד ויחד איתה גם החזרה לעסקים.


בעקבות מספר העסקים הגדול שנסגרו לצמיתות (כ40,000 נכון להיום) נוצר ואקום במשק, וזה בדיוק הזמן הנכון ליזמים לפעול או במילותיו של וורן באפט ״קנה כאשר יש דם ברחובות״.

כמובן שאיש לא בא לעודד שפיכות דמים אבל על דרך המשל בזמנים קשים ישנן הזדמנויות עסקיות רבות וטובות יותר.

יש פחות תחרות, שטחי מסחר שעמדו ריקים מזה שנה יהיו זמינים במחירים אטרקטיביים יותר מאשר בעידן הטרום קורונה, וספקים שאיבדו לקוחות יהיו גמישים יותר למו״מ, וכעת כל מה שנשאר הוא לממן את היוזמה.


הדעה הרווחת היא שבכדי לקבל הלוואה צריך לפנות לבנקים וחברות האשראי, אך בפועל קיים מגוון רחב של נותני אשראי בשוק הפיננסי הישראלי, שלעיתים גם מספקים ריביות טובות יותר או סכומים גדולים יותר.

ריבוי הגופים הפיננסיים שעד לפני 20 שנה כמעט ולא היה קיים כלל בשוק מאפשר ליזם לבדוק מספר אופציות ולבחור את המתאימה לו ביותר.


שלושת ערוצי המימון המרכזיים כיום הינם: קרנות, מימון בין חברתי, ומימון בהתמחות סקטוריאלית.


(קרנות: בערבות המדינה, עוגן, החושן ונתן)


פנייה לקרנות לעסקים ככל הנראה הינה שיטת המימון הותיקה והפופולרית ביותר מבין השלוש, מרבית הקרנות מספקות מימון עד תקרה מסויימת, ולרוב פועלות בשיתוף עם המדינה ולכן הלוואה לעסק מהקרנות הנ״ל מספקת ריביות מהאטרקטיביות ביותר בשוק ובנוסף תנאי פריסה נוחים לעומדים בדרישות הסף.

חשוב לציין שלעיתים הקרנות לא מעניקות מימון לכל הסקטורים לדוגמה: הקרן בערבות המדינה אינה ממנת יזמות נדל״ן, לכן יזם בתחום ימצא את הגורמים הבאים יותר רלוונטיים. טווח הריביות בקרנות נע בין 4% - 8%

(מימון בין חברתי: b2b, טריא)

כולנו שמענו על גיוס המונים בכדי לממן סטרט-אפ או ייצור של מוצר חדש, מימון המונים זמין היום לא רק לחברות טכנולוגיות או להמצאת מוצרים מהפכניים, חברות כגון ״בי.טו.בי״ או ״טריא״ שמאמינות שמתן הלוואה לעסקים אינה נחלתם הבלעדית של הבנקים מציעות למשקיעים להשתמש בכספם דרך הפלטפורמה אותה פיתחו על מנת להלוות כסף ליזמים שעוברים את תהליך החיתום ובכך מתחייבים לסיכון נמוך למלווה, המשקיעים מקבלים תשואה לכספם והיזמים נהנים ממימון למגוון רחב מאוד של סקטורים ומתנאי הלוואה טובים. טווח הריביות נע בין 5% - 12%


(סקטוריאלי: מלרן אמפא פנינסולה, יסודות)

חשוב לציין ששני ערוצי המימון המוזכרים לעיל יוכלו לוודא התאמה רק לעסקים אותם יוכלו להבין ולהעריך, אך ישנן נישות מסויימות שבכדי לאמוד ולהעריך אותן נכונה נדרש אדם שגדל וצמח באותו שוק ספציפי ומכיר אותו על בוריו.

מצב זה מקשה מאוד על ביצוע הליך החיתום ליזם ולעיתים גם מונע ממנו אפילו לקבל מימון חלקי.

אך כאשר מגישים בקשה לגוף המתמחה במימון הסקטור אליו היזם משתייך ראשית כל התקשורת בין הצדדים הופכת קלה יותר בזכות המכנה המשותף ומאיצה את התהליך, והכי חשוב החיתום מתבצע על ידי מומחה בתחום שיכול להעריך את העסק נכונה ולספק לו את המימון הנדרש. טווח הריביות נע בין 8 ל12 אחוזים